>>>

Vizon dergisinin kuruluşunun 25. yıldönümü nedeniyle

ALFABETiK SIRAYLA

Murat Akanlar • Nelih Akay • Mithat Aksoy • Çevik Süha Alpaylı • Deniz Alphan • Erdem Altan • Ayda Pirpak Arıklı • Yurtsan Atakan • Ayşe Ataklı • Emre Aycan • Nejat Başar • Onur Başkan • Kezban Arca Batıbeki • Bedri Baykam • Sibel Baykam • Sibel Berkan • Osman Benzeş • Levent Büyükuğur • İzzeddin çalışlar • Tevfik Dalgıç • Ayşegül Danışman • Şemsa Denizsel • Burcu Dinçer • Burhan Doğançay • Mustafa Dorsay • Yücel Dönmez • Ful Duran

neler dediler?

.•••••••.

Alanında Türkiye'de hep ilklere adım atmış olan Vizon ve Vizon Show dünyasının bir dostu ve parçasını olmanın onurunu taşıyorum.

Murat Akanlar

...

Vizon, dergisi ile, show'u ile Türkiye'de modanın vizyonunu açmış ve basında yeni bir sektör oluşturmustur

Nelih Akay

...

Vizon moda dergisinin yayın hayatının 25.yılının başarı ve güzelliklerle dolu ülkemiz moda ve sanat hayatına kattığı katma değerlerle birlikteki çeyrek yüzyılını, Türkiyenin içinde bulunduğu ekonomik darboğaza ve çeşitli sıkıntılarına rağmen, ciddi ve örnek alınması gereken bir çalışma azmi ile dolduruyor olmasından dolayı, siz dergi çalışanlarını kutluyor ve bu yılmaz azminizin, VizonShow internet gazetesinin yayın hayatında da devam etmesini diliyorum.

 Mithat Aksoy

...

Bundan tam yirmibeş yıl önce başlayarak moda, tekstil ve cemiyet haberleri sahasında en ilkeli yayınlara yer vermiş buunan Vizon dergisinin hafzalarımızdaki yeri henüz doldurulmadı.

Çevik Süha Alpaylı

...

25 yıl bir dergi için kayda değer bir süreç. Özellikle de dergi hayatının pek de uzun olmadığı ülkemizde. Vizyon, Türkiye'nin ekonomik durumuna göre saman kağıda Vizon, yarı saman yarı kuşe kağıda Vizon, kuşe Vizon ve kuşe VizYon olmak üzere birlikte değişik dönemler yaşadı. Yayın hayatına Cağaloğlu'nda, Günaydın'da başlayan ve halen Sabah' ta devam eden Vizyon' da 20 yıl değişmeyen beşli bir ekiple birlikte çalıştım. Bizden önceki, bizden sonraki Vizyoncuların (ve bizim) Türk dergiciliğine büyük katkıları olduğunu düşünüyorum. Hepsine selam...
Deniz Alphan

...

Kaliteli ve objektif yayınların büyük özverilerle çıktığı günümüz basın yayın ortamında Vizyon dergisinin 25'inci yaşını kutluyor olmasını büyük mutlulukla karşılıyor ve bütün yayın ekibini içtenlikle kutluyorum. Başarılarınızı devam ettireceğiniz daha nice 25 yıllar dilerim.

 Erdem Altan

...

Bundan yaklaşık 35 yıl önce TED Ankara Koleji'nden Kâmil şükûn ile hep birlikte mezun olduk o zamanın çılgın, enerjik, müthiş hayal gücü olan fotoğraf virtüozu sevgili Kâmil taa o zamanlar kafasındaki bu hayali gerçeklestirip hayata sokmuş idi, yaşanan pırıltılı, defileli Vizon günleri daha sonra daha da ciddi boyutlarda yaşantımıza girdi, iyi ki varsin Kâmil iyi ki varsın Vizon, VizonShow, happy birthday!

Ayda Pirpak Arıklı

...

Muhtemelen ilk sayısı değildi ama ilk sayılarından biriydi Vizon'un... Taa yirmi beş yıl önce, elime alıp sayfalarını çevirdiğimi hatırlıyorum. Nişantaşı'ndaki okulum İngiliz Lisesi'nden çıkmış, sınıf arkadaşlarımla birlikte Osmanbey'e kadar yürümüştük. Atalar mağazasının önünden geçiyorduk. Arkadaşım biraz önce önünden geçtiğimiz gazeteciden almıştı. Bir yandan yürüyüp, bir yandan sayfalarını çeviriyorduk. O güne kadar sadece yabancı örneklerini gördüğüm tarzda yepyeni bir dergiydi. Aradan yirmi beş yıl geçmiş. Vizon bu kez İnternet'te çıktı karşıma. Birkaç ay önce henüz test yayınındayken sayfaları arasında dolaştım. şimdi artık resmen yayında. 25. doğumgünü kutlu olsun VizonShow'un, elleri dert görmesin Kâmil şükûn'un. İnternet'te daha nice yıllara...

Yurtsan Atakan

...

Tohumları öyle iyi atılmış ki, büyüdü, koca bir çınar oldu.
Ayşe Büyükçınar Ataklı

...

Vizon Dergisini uzun yıllar takip etmiştim ve çok düzeyli ve kaliteli bir dergi olarak aklımda kaldı.

Emre Aycan

...

Vizon'u yerli ve yabanci herhangibir yayına özenmeyen, taklit etmeyen,

kimlikli, periyodiklerin insana vermesi gereken tazelik, ilham, güncellik ve

yeniliklerle dolu olarak hatırlıyorum.

Keşke, ...

Nejat Başar

...

Vizon'da çalıştığım için kendimi şanslı hissediyorum Sizden çok erken ayrıldık, öğreneceklerimiz çoktu.

Tekrar teşekkürler...

Onur Başkan

...

Vizon dergisi'nin Kâmil şükûn'un elinden çıkan ilk kapağı, (beyaz fona bir kadın yüzü, yalnızca gözler ve kırmızı dudakların belirgin olduğu ) uzun yıllar genç kızlık odamın duvarını süsledi.Türkiye'de kendi alanında bence ilkti. Kapak ta o dönemin grafik olarak çok çağdas bir örneğiydi. Ben Vizon'u Kâmil şükûn isminden ayrı düşünemezdim. O da aynı fikirde olmalıydı ki "Vizon" ismini, ardına Show'u da ekleyerek ve alanını sürekli yenileyip genişleterek günümüze kadar taşıdı ve ben de buna zevkle tanıklık ettim, ediyorum ve edeceğim...Doğum günün kutlu olsun Vizon, daha uzun yıllar, çeşitli alanlarda birlikte olmak dileğiyle... Sevgiler,

Kezban Arca Batıbeki

...

Vizon'un çıkışını çok iyi hatırlıyorum. Yeni bir dönemin habercisi idi. Hiç dergisi olmayan sıkıcı, soğuk ve gri bir döneme son veren bir ilk nefesti. Güzel kızlarla moda rüzgarlarını, kaliteli yaşam tarzları ile sanat ve düşünceyi buluşturan güzel adımlardı. Daha ileride bir Türkiye için konan çok anlamlı bir tuğlaydı ve bir çok başka akıma cesaret verdi, örnek oldu. Vizon'u, VizonShow'u ve Kâmil şükûn'u tekrar tebrik ederim.

Bedri Baykam

...

Hani derler ya filmlere yakışır bir tesadüf, işte aynen öyle oldu benim bu her elime aldığımda hınzırca gülümsediğim dergiyle... Arkadaşım başvurdu, ben işe alındım. Vizon Vizyon olalı çok olmamıştı.

1990, yaş 18. Ohooooo... Başta kavak yelleri demek. Deniz Alphan, Hülya Ekşigil, Ayşe Ataklı ve Zeliha Dündar demek. Mesleğin girinti çıkıntısını öğrenmek demek. Gülmek demek... Gülünmek demek... İğreti duruşlarda kimlik yaratmaya çalışmak demek... En önemlisi Hülya Ekşigil'den öğrenilen röportaj yapma tekniği sayesinde "en iyilerden biri de benim" aşamasına gelirken, cümlenin altının dolu olduğunu bilmek demek... Size yatırım yapılması demek... Bu yatırımda dön dolaş yine sizin kazanmanız demek... Daha ne diyeyim? Benden sadece 7 yaş küçük Viz(y)on'un önünde eğilirim, geçmişten herkese selamlar gönderirim.

Sibel Baykam

...

Yaratmak, bir yeniliğe imza atmak çok önemli, ama 25 yıl aynı kalitede devam ettirmek daha da onemli..

 Sibel Berkan

...

Birşeyler üretmek icin çabalarken kendimizi bulduğumuz, kendimizi gördüğümüz, geleceğimizi görmeye çalıştığımız bir ortam, bir heyecandı Vizon.

çok önemli bir çalışmaydı...

Osman Benzeş

...

Vizon Show gibi organizasyonları ile moda dünyasının nabzını tutan, Türkiye'nin moda alanında öncü ve seçkin dergisi Vizon'u yıllardır ilgi ve beğeniyle takip ediyoruz. Etkinlikleriyle ve zengin içeriğiyle Türk moda dünyasına büyük katkıda bulunan ve bugün hepimizin tanıdığı birçok ismi moda dünyasına kazandıran derginizin 25. yılını en içten dileklerimle kutlar, internet üzerinden de moda tarihini zevkle izleyebildiğimiz Vizon'un daha nice yıllarda alanındaki öncülüğünü sürdüreceğine inancımı belirtirim.

Levent Büyükuğur

...

Türkiye'de moda kültürü son 25 yılda oluştu. Bugün uluslararası marka yaratılabiliyor, markanın artı değerinden bahsedilebiliyor ve firma hedefleri dünya markası olmak üzere belirlenebiliyorsa, bu kültür sayesindedir. Vizon'un da bu kültürün oluşmasında önemli payı ve ilk olma özelliği var.

Varolmayı sürdürebildiği için tebrikler.

 İzzeddin Çalışlar

...

 çeyrek asır geldi gecti. Ben Vizon'u Türkiye'ye her gelişimde eski sayıları ile birlikte toparlayıp postaya veriyordum yurt dışı adresime. Vizon'un vizyonu cok genişti ve siz bir avuç insan bunu kanıtladınız.

Tevfik Dalgıç

...

Bundan 25 yıl önce Türkiye'de doğru dürüst hiç bir dergi yokken , haftalık yabancı dergileri ise 15-20 günlük gecikmelerle zar zor Sander Kitabevi'nde bulmaya çalışırken, (Jour de France için çok kapılarını aşındırdığımı hatırlıyorum, arada bir Paris Match denk düşerse değmeyin keyfimize) ülkemizde bu alanda son derece ileri görüşlü bir kişi, Sn Kamil şükün Vizon dergisini çıkarmaya başladı. İlk şahsi düşüncem yerli bir Vogue dergimiz olmuş gibi idi. Fotoğrafları, sayfa düzenleri konuları , röportajları , baskı ve kağıt kalitesi ile o dönemin ürünleri arasında hemen ayrışan bu yayın daha sonra Vizon Showlar'la birlikte ciddi ve prestijli bir marka haline geldi.

 Bugün moda basınında söz sahibi olan bir çok kuvvetli kalemin, fotoğrafçının ve adını sayamadığım ama derginin çıkmasında emeği geçen bir sürü kişinin de ilk okulu olmuştur Vizon Dergisi diye düşünürüm. O dergiyi ilk çıkaran ekipten, Vizon Show İnternet gazetesine kadar olan yolculukda kaç kişi kaldı bilemiyorum ama onların yaşadığı heyecanın çok farklı ve unutulmaz olduğunu sanıyorum.

Ayşegül Danışman

...

Vizon'un 25 yılının öyküsünü bu kadar keyifle anlattığınız için teşekkürler. Ben de 'gerçek' iş hayatıma Vizyon'da başladım. Orada öğrendiklerimi ve 'efsane dörtlü'nün oluşumuma katkılarını unutmam mümkün değil.

Vizyon'un kapatılmasına rağmen bu serüvenin bir şekilde devam edeceğini umuyorum....

Şemsa Denizsel

...

İyi hatırlıyorsam Vizon dergisini ilk defa 1970 sonlarında New York'ta görmüştüm - ilk reaksiyonum, "böyle her yönden enfes, mükemmel bir moda dergisi Türkiye'de basılmış olamaz" olmuştu. Türkiye'den ayrıldığım 1962 yılında böyle dünya standardlarına ulaşmış, baskı ve her yönü ile mükemmel bir derginin Türkiye'de birgün yayınlanacağını düşünmek, ancak bir rüya olabilirdi. Böyle bir dergiyi yayınlamak o günku şartlarla kolay değildi, fakat bu dergiyi, 25 yıl, çeyrek asır, aynı kalite ve hergün daha mükemmel bir şekilde yayınlamak hakikaten övünecek bir olay - BRAVO!

Onun için, Vizon dergisi ile ne kadar iftihar etsek azdır. Bence Türkiye'de dünya ölçüsünde, kaliteli dergi yayınlanmasının öncülüğünü Vizon yapmıştır.

 Vizon'a başarılarla dolu nice yıllar dilemek benim için hakiktaten büyuk bir zevk.

 Burhan Doğançay

...

Vizyon Dergisi ile bundan 20 yıl önce bir okuyucu olarak tanıştım. 15 yıldır profesyonel bir okuyucuyum. Bu profesyonellik artık zevkle okuduğum derginin aynı zamanda kalitesi ile ulaştığı hedef kitle ile içeriğinin verdiği hazla, görsellerinin verdiği keyiflerle aynı zamanda çok etkin bir mecra olmasıydı. Keyifli derginizin nice yaşlara bizlerle ve yaşattığı keyiflerle girmesi temennisi ile...

Burcu Dinçer

...

Türkiyenin 70'leri ve 80'lerini düşünmemiz lazım. Bugünden çok uzakta bir Türkiye'de Vizon'un fotoğrafının tadıyla, editörün yazısıyla, derginin sayfa düzeni ve kağıdıyla diğer dergilerden ayrğ bir duruşu vardı. Başka bir şey anlatıyordu.

Mustafa Dorsay

....

 Kâmil şükûn, Türkiye'de dergicilğin duayeni...

Onun Adam dergisini ilk çıkardığı zamanı hatırlıyorum... Türk basınında önemli bir dönemin başlamasına yol açmış, modern dergiciliğimizin başlamasına öncülük etmişti... O tarihlerde Galeri Web adıyla, Günaydın Gazetesinin Sanat Galerisi'ni de o gerçekleştirdi. Kâmil şükûn, modern galericiliğimizin de öncülerinden biridir...

Vizon Dergisi, Ev dekorasyon, Ofis; onun Türk dergiciliğine hediye ettiği ilkler arasında yer almaktadır...

Bugün onun başlattığı dergicilik, Türkiye'de dergi sektörü'nün doğmasına yol açmış ve ülkemizi dergicilik açısından çağdaş ülkeler düzeyine götürmüştür...

 Yücel Dönmez

....

Vizon dergisi ile baslayarak yıllardır Vizyon dergisi'ni de izleyen bir okuyucunuz olarak derginizi cok başarılı bulduğumu belirtmek istiyorum. Ayrıca kaliteli görünüşü, baskısı ile de son yıllarda sayısı artan dergiler içinde, kendi tarzında en iyisi. Sizleri kutluyorum ve çağdaş bir girişim olan Vizonshow Internet Gazetesi'nin de aynı şekilde basarılı olacağina inanıyorum. Onu da izlemeye çalışacağım. Yazmadan edemedim. Nice yıllara!
Ful Duran

.

.>>>